Warning: array_merge(): Argument #2 is not an array in /data/www/16039/ceskedivadlo_cz/divadlo.php on line 679 Warning: array_push() expects parameter 1 to be array, null given in /data/www/16039/ceskedivadlo_cz/divadlo.php on line 680 Warning: array_push() expects parameter 1 to be array, null given in /data/www/16039/ceskedivadlo_cz/divadlo.php on line 708 Warning: implode(): Invalid arguments passed in /data/www/16039/ceskedivadlo_cz/divadlo.php on line 323 Městské divadlo Brno, Divadla - České divadlo

České divadlo

České divadlo.cz

Skočit na obsah

Městské divadlo Brno

FOIBOS, zdroj Městské divadlo Brno, výstava Město a divadlo - 18. 4. 00:00
Městské divadlo Brno

Tendence založit v Brně druhou činoherní scénu existovaly ještě za první republiky, ale až po válce, hned koncem května 1945 se podařilo skupině mladých divadelníků, v čele s pětadvacetiletým režisérem Milanem Páskem, získat licenci k provozování druhé činoherní scény.

Zásluhu měl profesor Jiří Kroha, který tehdy v Brně zastával na NV funkci kulturního referenta a podpořil tento nápad. Podmínky byly ale tvrdé - prokázat nejen ekonomickou soběstačnost, ale především uměleckou životaschopnost ve zkušebním období tří měsíců (červen - září).

Soubor začal působit pod názvem Svobodné divadlo na Falkensteinerově ulici (dnes Gorkého) a ve zkušební době odpremiéroval 5 nových her. Soubor mladých nadšenců přesvědčil a stačil do konce sezony (červen 1946) nastudovat ještě dalších 15 nových her. Svobodné divadlo bylo sice divadlem chudičkým (malé gáže, nebylo peněz na výpravy, atd.), ale bohatým na energii a tvůrčí nadšení. Za čtyři roky (do koce sezony 1948 - 1949) mělo divadlo na svém kontu 71 premiér a přes tisíc repríz. K největším tahákům patřily hry Karla Čapka - Matka a Věc Makropulos a detektivka Agathy Christie Deset malých černoušků.

Městské a oblastní divadlo, Krajské oblastní divadlo, nový název po roce 1948, znamenal, že divadlo má v povinnosti dbát i o rozvoz divadelní kultury v moravských a českých regionech. Od roku 1962 bylo divadlo přejmenováno po bratřích Mrštících. Sídlo mělo divadlo na Jakubském náměstí (dnes Divadlo Bolka Polívky). Název Divadlo bří Mrštíků si divadlo drželo až do roku 1988, kdy bylo násilně sloučeno s divadlem Večerní Brno a Loutkovým divadlem Radost pod jeden název Brněnská divadla. Monstrózní celek se naštěstí po sametové revoluci rozpadl a dospěl k definitivnímu názvu Městské divadlo Brno.

V historii divadla se vystřídalo mnoho tvůrců - jmenujme alespoň ty nejhlavnější, jako byli prof. Rudolf Walter, Dr. Libor Pleva, Antonín Kurš, Jan Fišer, Milan Pásek - zakládající režisér a ředitel, poté pak ředitel od šedesátých let až do konce let osmdesátých, a konečně Stanislav Moša, současný ředitel a šéfrežisér, pod jehož vedením divadlo zásadně změnilo umělecký kurs. Přestavba Činoherní scény na Lidické, a výstavba nové, Hudební scény pro 700 diváků, je především Mošovou užitečnou aktivitou a zásluhou. Divadlo má na svém kontě - od svého počátku do současnosti – více než 600 premiér. V roce 2005 oslavilo už 60 let své existence.

Od podzimu roku 2004 využívá Městské divadlo Brno dvě scény. Činoherní, která byla kompletně zrekonstruována v roce 1995 a zcela novou budovu scény hudební, která byla slavnostně otevřena 1. října premiérou muzikálu Hair. Brněnská hudební scéna se svou architekturou a jevištní technologií stala nejmodernější divadelní budovou v Evropě.

Divadlo disponuje výjimečným hereckým souborem, který v činoherní i v muzikálové produkci jen těžko nachází srovnatelnou konkurenci (např. Alena Antalová se stala nositelkou nejvýznamnější české divadelní ceny - Ceny Thálie za rok 1999 v kategorii Talent roku, stejně jako Markéta Sedláčková v kategorii muzikál za ztvárnění role Lízy Ďulínkové v muzikálu My Fair Lady ze Zelňáku, Zdena Herfortová obdržela Cenu Thálie v roce 1995 za ztvárnění titulní role v Brucknerově historickém dramatu Alžběta Anglická, na tuto cenu byli rovněž nominováni Jitka Čvančarová za roli Sandry v muzikálu Svět plný andělů, Zdeněk Junák za výkon v muzikálové baladě Koločava, Martin Havelka za herecký výkon v komedii Sluha dvou pánů a Jan Apolenář za svůj herecký výkon ve Snech svatojánských nocí). V roce 2005 byl na Cenu Thálie nominován Dušan Vitázek za ztvárnění Bergera v muzikálu Hair, v roce 2006 ji získala Radka Coufalová-Vidláková Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť, v roce 2007 byla Cena Thálie udělena Petru Štěpánkovi za roli v muzikálu Čarodějky z Eastwicku, v roce 2009 ji získal Petr Gazdík za roli v muzikálu Bídníci. Cenu Alfréda Radoka si v roce 2001 odnesl Petr Ulrych za svou hudbu k divácky oblíbené muzikálové baladě Koločava.

Divadlo má dnes na repertoáru celkem 53 představení. Vedle kritikou i širokou veřejností vysoce oceňovaných činoherních, proslulo Městské divadlo Brno obzvlášť svými muzikálovými a hudebně divadelními produkcemi. Muzikály Jesus Christ Superstar, Josef a jeho kouzelný barevný plášť, West Side Story a koncertní představení Golden Broadway jsou dnes známé divákům celé Evropy.

Městské divadlo Brno se úspěšně prezentovalo v Holandsku, Belgii, Dánsku, Německu, Rakousku, Slovinsku, Itálii, Slovensku, Švýcarsku, Portugalsku či Španělsku. Své inscenace představuje i v českých a moravských divadlech; pravidelně pak na „Festivalu evropských regionů“ v Hradci Králové, pražském festivalu „České divadlo v Praze“, pardubické přehlídce „Festival smíchu“ anebo na slovenských „Zvolenských zámockých hrách“, či na „Arena Festspiele“ v Xantenu nebo „Sommerfestspiele“ v německém Mayenu. Již šestnáctým rokem vychází v divadle časopis Dokořán, s úspěchem se setkávají publikace, které plynně navazují na Almanach Městského divadla Brno a mapují danou sezónu. K samozřejmostem patří rovněž stolní kalendář, který bývá zároveň základní nabídkou abonmá předplatitelům MdB. Vysokou úroveň si udržují díky svému rozsahu programy k inscenacím. V neposlední řadě je nutno jmenovat také vydavatelskou činnost hudebních nosičů.

repertoár

činohra
Jean Anouilh: Becket aneb Čest Boží
Václav Cejpek, Zbyněk Srba, Jan Šotkovský, Dalibor Štrunc: Betlém
Francis Veber: Blbec k večeři
Georges Feydeau: Brouk v hlavě
Stefan Vögel: Dobře rozehraná partie
Robin Hawdon: Dokonalá svatba
Brandon Thomas: Charleyova teta
Tennessee Williams: Kočka na rozpálené plechové střeše
Ivan Olbracht, Petr Ulrych, Stanislav Moša: Koločava
Yasmina Reza: Kumšt
Bourbon Kid, Stano Slovák, Jan Šotkovský: Měsíční kámen
Zdenek Merta, Zora Jandová: Nahá múza
Sofokles: Oidipus král
Thomas Bernhard: Síla zvyku
Carlo Goldoni: Sluha dvou pánů
Jaroslav Žák - Hana Burešová: Škola základ života
Alexandr Dumas st. - Hana Burešová: Tři mušketýři
Anton Pavlovič Čechov: Tři sestry
Felix Mitterer: V jámě lvové
Eduardo Rovner: Vrátila se jednou v noci

podrobnější informace o repertoáru zde

kde divadlo najdete

Lidická 16, Brno zobrazit na mapě
W: www.mdb.cz

Fotogalerie

Počet fotek: 7
Brandon Thomas: Charleyova teta Brandon Thomas: Charleyova teta Jarry Bock, Sheldon Harnick, Joseph Stein: ŠUMAŘ NA STŘEŠE Ivan Olbracht, Petr Ulrych, Stanislav Moša: Koločava A. Laurents, L.Bernstein, S. Sondheim: West Side Story John Kander, Fred Ebb, Joe Masteroff: Cabaret Ken Kesey, Dale Wasserman: Přelet nad kukaččím hnízdem

Hodnocení článku

Nejlepší známka je 1, nejhorší známka je 5.
TOPlist SEO Rozcestník