České divadlo

České divadlo.cz

Skočit na obsah

Ne každý blbec snese polidštěnější tóny

Jiří P. Kříž - 3. 6. 00:00

Plebejec François Pignon pokouší štěstí s Hanou Mikoláškovou ve Východočeském divadle
Znamenitá režisérka Hana Mikolášková rozsévající hlavně na Moravě jednu perličku za druhou měla ve Východočeském divadle původně nastudovat Krejčíkův a O‘Caseyho Penzion pro svobodné pány. Záhadně se ale místo něj objevil na jevišti Blbec k večeři Francise Vebera, kousek nejenom ve Francii už také proslulý.

Noční můra Jiřího Krejčíka: Zatím všichni režiséři, kteří se pokusili inscenovat můj Penzion, přivedli na jeviště paskvil! Nedovolím, zakážu! Kritici, kteří inscenace v Hradci, Liberci, Příbrami, Ostravě, Hradišti a bůhvíkde ještě pochválili, jsou servilní idioti! A teď v Pardubicích by měla ten skvost prznit nějaká ženská?!

Karamboly jediného večera

Té ženské svěřili perníkáři titul neméně prověřený. Před dvaceti lety v pařížském Theâtre des Variétés měl premiéru Le Dîner de cons. Francouzštináři vědí, že se tedy nejedná o blbce, nýbrž o mužský pohlavní úd (jednoslovně) k večeři.

Veber později natočil stejnojmenný film, v němž roli bezelstného pitomce Françoise Pignona z jeviště na plátno přenesl Jacques Villeret. V prudérnějším Česku - mimo území parlamentu ovšem – se ustálil krotší název Blbec, v Kladně dokonce jen Trouba na večeři. Pokud vím, v okolí Brna neprošel jen titul Potróblenec…

Ať je to, jak je, Blbec k večeři v hokejovém městě zabral hned na premiéře. Mikolášková správně zrelativizovala, kdo je vlastně tím údem. Jestli dobračisko a ňouma Pignon nebo Pierre Brochant (Martin Mejzlík), který měl modeláře ze sirek představit k pobavení party svých podnikatelsky stejně úspěšných kumpánů.

Během večera Brochanta zklátí nejenom houser. Opustí ho žena, poštve proti sobě finančního kontrolora a soucítí s ním nakonec jenom ten blbec.

Dosud vždy byla u nás role Pignona příležitostí pro prvoplánově pokleslé šarže hvězd, které jako by chtěly dokázat, že překonají Villereta. Mikolášková v jeho postavě objevila nejen nepraktičnost, ale i ztracenost v nadřazeném světě byznysu. Plebejec mezi zvlčilými a pohrdavě sebejistými zbohatlíky bez morálky.

A bez skrupulí.

Jednička pro Postlera

V Pardubicích našla pro takovou postavu herce, kterého v posledních letech jako by režiséři obcházeli: Alexandra Postlera – figurkáře, komika, veselou kopu. A ejhle, přiblížil Pignona právě Villeretovi. K prospěchu celku, v duchu režijního výkladu.

Na Blbce ve Východočeském divadle se bude chodit – na Postlera. Dokázali spolu s Mikoláškovou vyhmátnout podstatu, proč ve Francii titul sklízel ovace, zatímco u nás zatím zůstával jen v bezpečných vodách bulvární komedie.

Hodnocení 65%

Hodnocení článku

Nejlepší známka je 1, nejhorší známka je 5.
TOPlist SEO Rozcestník